Siz de benim gibi karmaşık konfigürasyonlarla uğraşmayıp kararlı bir ortamda çalışmak amacıyla GNS3'ü VirtualBox imajıyla kullanmak istediyseniz sanal makinenin çalışmadığını görünce hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz. Oldukça kolay bir deneyim olması için hazırlanan VirtualBox imajını içe aktardıktan sonra daha ilk dakikadan anlamsız ve an itibariyle net bir çözümü olmayan hatalar peşimizi bırakmıyor.

"GNS3 VM makinesi başlatılamadı çünkü aşağıdaki fiziksel ağ arayüzleri bulunmadı: vboxnet0 (adapter 1). Ya makinenin ağ ayarlarını değiştirebilirsiniz ya da makineyi durdurabilirsiniz."

GNS3 forumunda, normalde böyle bir ağ adaptörünün bulunamaması durumunda mevcut aygıtlardan birini tercih etmesi gerektiği yazıyor olsa da, görüldüğü kadarıyla Windows 10 üzerinde çalışan VirtualBox 6.0.8 sürümünde çalıştırmaya çalıştığım GNS3 VirtualBox Version 2.1.20 imajında sorunun hala çözülmemiş olduğunu görebiliriz.

Böyle bir hata alıyorsanız, muhtemelen Windows'unuzun, VirtualBox'ınızın, içe aktardığınız GNS3 VM imajının ayarlarıyla oynamanıza gerek yok, en azından benim durumumda bir işe yaramıyor. Çünkü Hyper-V'yi etkinleştirip etkinse devre dışı da bıraksak, VirtualBox'ı son sürüme de güncellesek, hatta sırf denemek için sanal makinenin ağ adaptörü tercihlerini değiştirip belki de ağ adaptörü olmadan başlatmaya çalışsak da, vardığımız yer hiç de açıklayıcı olmayan bir başka hata mesajı.

"GNS3 VM sanal makinesi için bir oturum açma başarısız. Call to WHvSetupPartition failed: ERROR_SUCCESS (Last=0xc000000d/87) (VERR_NEM_VM_CREATE_FAILED). Sonuç Kodu: E_FAIL (0x80004005) Bileşen: ConsoleWrap Arayüz: IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}"

Bu hatanın ne olduğunu anlamak o kadar zordu ki, belki hatayı anlayamadım ama en azından hatanın etrafından nasıl dolaşabileceğimiz konusunda bir fikrim var ve bunu gelin birlikte deneyelim.

Madem VirtualBox imajı çalışmamakta ısrar ediyor, öyleyse biz de VirtualBox kullanmayız!

Yukarıdaki fikri görüp ALT+F4 çekemeyecek kadar çaresiz olanlarla devam ediyoruz. VirtualBox için hazırlanan bu imajı Hyper-V üzerinde çalıştırmak için öncelikle sanal makineye ait diskleri daha sonra Hyper-V'nin okuyabileceği bir formata dönüştürerek işe başlayalım.

Bunun için öncelikle VirtualBox'ta Ctrl+D kısayoluyla veya üst menüsünden Dosya > Sanal Ortam Yöneticisi penceresini açıyoruz. Burada Sabit Diskler sekmesinde GNS3 VM'e ait 2 adet sanal disk bizi bekliyor olacak. Disklerin her ikisi için de sırasıyla yukarıdan Kopyala seçeneğine tıklayıp, kalıp dosya türü için VHD seçip, oluşturulacak yeni disk kalıbının ismini sonradan hatırlayacağımız şekilde veriyor ve kaydediyoruz. 

Her iki disk için de bu işlemi tekrarladıktan sonra, VirtualBox'ı kapatabilirsiniz, artık onunla bir işimiz kalmadı. Şimdi Hyper-V tarafına adım atalım, sisteminizde Hyper-V etkin değilse "Windows özelliklerini aç veya kapat" penceresinden etkinleştirebilirsiniz. Bulamadıysanız, nasıl yapacağınızı internetten kolaylıkla okuyabilirsiniz.

Hyper-V Yöneticisi'ni açtıktan sonra Eylem menüsünden Yeni > Sanal Makine seçeneğini seçiyoruz. Sanal makine nesli sorulduğunda, 1. Nesil seçmeniz gerektiğini unutmayın. "Sanal Sabit Disk Bağla" sayfasındayken, "Varolan bir sanal sabit disk kullan" seçeneğini seçerek VirtualBox'tan VHD'ye dönüştürdüğümüz ilkini sanal makineye birincil disk olarak bağlayalım.

Şimdi sıra ikinci diski de sanal makineye bağlamakta. Bu diskin tam olarak ne içerdiği ve zorunlu olup olmadığı hakkında bir fikrim yok ancak bağlamaktan zarar gelmez ve zaten kolay bir işlem.

Sanal makinemize sağ tıklayıp Ayarlar penceresini açıyor, IDE Denetleyici'lerinden birini seçtikten sonra Sabit Sürücü ekle seçeneğinden VirtualBox ile dönüştürdüğümüz ikinci VHD dosyasını seçiyoruz.

Burada yaptığımızın yalnızca VirtualBox uyumlu sanal diski Hyper-V'nin anlayabileceği bir formata dönüştürmek ve Hyper-V'de oluşturduğumuz sisteme bunları bağlamak olduğunu unutmayın. Eğer GNS3'ün VirtualBox imajıyla birlikte gelen spesifik konfigürasyonları varsa, bunları muhtemelen elle ayarlamamız gerekecek. Öyle ya da böyle, şuan en azından çalışan bir GNS3 sanal makinemiz var.

İşte bu kadar! Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, sanal makinenize çift tıklayarak bağlandığınızda GNS3 sanal makine imajı çalışmaya başlayacak. Aynı sorunun VMware imajlarında da olduğunu sanmıyorum, dolayısıyla eğer Hyper-V'yi kullanamıyorsanız ya da uğraşmak istemiyorsanız, bu imajları da deneyebilirsiniz.